sertleşme sorunları tedavisi

Sertleşme Sorunu

Erektil disfonksiyon, sertleşme sorunları da denilen bu problemler erkeklerde özellikle kırk yaş sonrası görülme sıklığı artan ve görüldüğünde hem erkeğin hem de partnerinin yaşam kalitesini bozan önemli  sağlık problemleridir.

Ereksiyon dediğimiz sertleşme fonksiyonu temelinde penis damarlarının getirdiği kan ile gerçekleşen bir hadisedir. Bu nedenle fonksiyon bozukluklarının bir kısmının altında damar problemleri yatmaktadır. Aynı zamanda bu bölgeye gelen sinir uyarımları da sertleşmenin oluşmasını sağlar. O zaman sağlıklı bir ereksiyondan bahsedebilmek için sağlıklı bir nörolojik ve damarsal yapıdan bahsetmek gerekir.

Sertleşme Sorunu Nedenleri

Sertleşme problemi cinsel ilişki için gerekli ereksiyonun gerçekleştirilememesi veya devam ettirilememesi durumudur. Erektil disfonksiyon son yıllarda görülme sıklığı önemli ölçüde artan bir erkek sağlığı problemi olarak önümüze çıkmaktadır. Sıklığı ülkeler arasında farklılık göstermekle beraber kırk yaş üzerindeki erkeklerin değişik derecelerde olmak üzere üçte birini etkilediğini söyleyebiliriz. Yaşın artmasıyla  beraber görülme sıklığı da yüzde ellilerin üzerine çıkabilmektedir.

Bu sağlık problemi açısından en önemli risk faktörleri şeker hastalığı, obezite, metabolik sendrom, sigara veya madde kullanımı, hareketsiz yaşam, kan yağlarının yüksek olması ve kalp rahatsızlıkları sayılabilir. Erektil disfonksiyon yani sertleşme bozukluklarının kalp hastalıkları ile yakın ilişkisi olduğu bilinmektedir. Çünkü bu iki sağlık problemi hemen hemen aynı risk faktörlerini paylaşmaktadır. Doktora sertleşme problemleriyle gelen hastalara yapılan kardiyolojik incelemelerde hastanın şikâyeti olmamasına rağmen kalp ile ilgili sorunların çıktığı görülebilmektedir.

Sertleşme problemleriyle ilgili risk faktörlerine baktığımızda yani sertleşme sorunu nedenleri nelerdir diye baktığımızda damar problemleri, nörolojik problemler, penisin yapısal problemleri, hormonal problemler, kaza veya travma nedeni ile oluşan sertleşme bozuklukları, ilaç kullanımına bağlı problemler ve psikolojik sorunlar olarak sıralanabilir.

Damarsal Yapının Bozulması

Sertleşme bozukluklarından damarlara ait nedenlerden bazıları şunlardır. Penise kan akımını bozan ciddi kalp rahatsızlıkları, kroner kalp rahatsızlıkları ve bunun için en önemli risklerden olan hipertansiyon, şeker hastalığı, sigara kullanımı, kan yağlarının yüksekliği penis çevresine travmalar ve bölgeye yapılan radyoterapiler damarsal yapıyı olumsuz yönde etkiler.

Ayrıca düzenli ve uzun süreli bisiklete binmenin vasküler ve sinir ağı üzerindeki etkileri ile beraber sertleşme problemlerine neden olabileceği gösterilmiştir. Ancak burada bahsedilen bisiklete binme süreleri düzenli ve oldukça uzun süreli işlemlerdir.

Aynı zamanda peyroni hastalığı dediğimiz ve ilerleyen yaşlarda penis üzerinde çıkan plaklarla kendisini gösteren bir hastalık çeşidi de sertleşme problemlerine neden olmaktadır.

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemin kendi hastalıkları da sertleşme problemleri yapabilir. Ereksiyonun en önemli adımlarından birinin sinir iletimi olduğunu söylemiştik. Beyin, spinal sinirler ve penise gelen sinirlerdeki herhangi bir hastalık sertleşme problemlerine neden olabilmektedir. Halk arasında felç olarak bilinen inme, beyin iltihapları, beynin bazı bölgelerinden kaynaklanan epilepsiler ve Parkinson hastalıkları sertleşme problemlerine neden olabilmektedir.

Bunun yanında Aizheimer hastalığı ve bunama da da  benzer problemler görülebilmektedir. Kaza sonrasında spinal kort travması dediğimiz sinir sisteminin yaralanmasıyla karşımıza çıkan klinik durumlarda da sertleşme bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu durumlarda sertleşme bozukluğunun ne kadar ciddi olduğu, etkilenen sinirin seviyesi ve travmanın şiddetiyle yakından alakalıdır. Bel fıtıkları, bel kemikleri içerisinde görülen tümörler,  MS denilen “Multipler Skleroz” hastalığı ve transfer myelit denilen bir çeşit sinir hastalıkları da sertleşme problemlerine sinir sistemi üzerinden neden olabilir.

Şeker Hastalığı ve Böbrek Yetmezliği

Daha öncede söylediğimiz gibi şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği ve alkoliklerde görülen sertleşme bozuklukları da damarsal etkiler yanında sinir sistemine bağlı problemlerden dolayı ortaya çıkar. Özellikle bel bölgesinden yapılan ameliyatlar bağırsak cerrahileri ve prostat cerrahileri de bu bölgelerde sertleşmeye neden olan sinirleri kötü yönde etkileyerek sertleşme bozukluklarına neden olabilir.

Hormonal Problemler

Sertleşme problemlerine neden olan hormonal nedenlere bakacak olursak sertleşmenin önemli bir ayağının da hormonlar olduğunu bilmek gerekir. Beyinde bulanan ve hipotalamus denilen bezden başlayan testis ve böbrek üstü bezlerinden testosteron salgılanmasıyla devam eden süreçle beraber ortaya çıkan kan testosteron seviyesi ereksiyon için en önemli hormonal arkı oluşturur. Hormonal patolojiler sertleşme problemlerindeki nadir görülen problemlerdir. Hormon eksikliği erkeklerde cinsel ilginin azalmasına, gece ereksiyonlarının olumsuz yönde etkilenmesine neden olur. Aynı zamanda prostat kanseri gibi sağlık problemleri nedeniyle yapılacak cerrahi veya ilaç tedavisiyle hormonların seviyelerinin düşürülmesi de benzer nedenlerden dolayı erkeklerde cinsel ilgi ve ereksiyon kalitesinde azalmaya neden olabilir.

Sertleşmeyi etkileyen diğer önemli bir hormonda prolaktin hormonudur. Kadınlarda süt hormonu adı da verilen bu hormonun belli bir seviyenin üzerine çıkması erkeklerde cinsel ilgiyi azaltırken ereksiyonun kalitesini bozacaktır. Buna neden olan en önemli durum beyin içerisinde hipofiz dediğimiz bezin içerisinde oluşan iyi huylu tümörlerdir. Prolaktin seviyesinin artmasıyla beraber erkeklerde göğüslerde büyüme, kısırlık ve sertleşme problemleri görülebilir. Hormonal nedenler incelenirken tiroid bezi yanı guatrda göz ardı edilmemelidir.

Hipertiroidi dediğimiz guatr bezinin fazla çalışması durumlarında dolaşımda kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen artar ve libido dediğimiz cinsel istek azalır. Guatr bezinin az çalışmasına verilen isim olan hipotiroidi durumunda ise testosteron salgısı azalacağı için sertleşme problemleri ön plandadır.

Psikolojik Faktörler

Sertleşme sorunlarının bir diğer nedenleri psikolojik faktörlerdir. Bu faktörler ayrıntılı bir muayene, tıbbi geçmişin sorgulanması ve hormon incelemeleriyle anlaşılabilir. Depresyon, ciddi psikiyatrik hastalıklar, performans anksiyetesi dediğimiz kişinin ilişkide başarısız olacağı korkusu, cinsel uyarı yokluğu ve gergin ilişkilerde erektil disfonksiyona neden olabilir. Erkeklerde belli bir yaştan sonra görülen önemli bir hastalık olan prostat kanseri de direkt olarak kendisi değil ancak tedavisiyle sertleşme problemlerine ve erektil disfonksiyona neden olabilir. Bu amaçla kullanılan ilaçların önemli bir etkisi erkeklerde testosteron seviyesinin azalmasıdır. Ve bu durum sertleşme bozukluğu olarak karşımıza çıkacaktır.

Kullanılan İlaçlar

Yine prostat kanseri nedeniyle yapılan radikal prostatektomi denilen ameliyatlar ve ışın tedavileri yani radyoterapiler de bu duruma neden olabilir. Bunun dışında kullanılan ilaçların erkeklerde sertleşme bozukluklarına neden olduğunu biliyoruz. Genellikle ilaçlara bağlı olarak karşımıza çıkan problemler ilacın kesilmesiyle beraber normale dönebilir. Bu duruma neden olabilecek çok sayıda ilaç olmakla beraber her ilaç her zaman herkeste aynı etkiyi yapmaz, yani bazısında sertleşme problemine neden olacak ilaçlar bir başkasında böyle bir etki yaratmayabilir.

Buna neden olan ilaçların bazıları şunlardır. Tansiyon yüksekliğinde kullanılan ve idrar atılımını arttıran bazı ilaçlar. Tansiyon yüksekliği için kullanılan bazı ilaçlar ,bunların içerisinde en sık problem yapabilen ilaçlar beta bloker denilen ilaçlardır. Kalbin daha iyi çalışmasını sağlayan destekleyici ilaçlar, depresyon için kullanılan bazı ilaçlar, mide asidini azaltmak için kullanılan bazı mide ilaçları, östrojen ve progesteron hormonlarının tabletleri, kemoterapi ilaçları bazı ağrı kesiciler buna neden olabilir. Genellikle bu problemlerle doktora gitmek erkekler için oldukça zordur.

sertleşme sorunları tedavisi

Sertleşme sorunu

Ereksiyon sorunu nasıl anlaşılır

Erkeklerde cinsel ilişkiyi başlatmak ve devam etmek için gerekli ereksiyonun sağlanamaması ve bunun üç aydan daha uzun bir süredir devam ediyor olması bu konuda bir problem olduğunu gösterir. Yapılması gereken bir an önce üroloji uzmanına başvurmaktır. Burada yapılacak temel muayene ve kan testlerinin ardından yüzde yetmişin üzerinde bir kesinlik oranı ile problem olup olmadığı veya nedenleri ortaya çıkabilir.

Penil Renkli Doppler

Bazı durumlarda damarlara ait bir problem olup olmadığını değerlendirmek için penise renkli ultrason ile inceleme yapılması yani penil renkli doppler gerekebilir. Bu incelemenin yapılması için kişide ereksiyon olması gerekir. Genellikle penise yapılan küçük iğneler ile ereksiyon sağlanır. Öncesinde ilaç içilmesi veya idrar yapılan kanala sıkılan jel şeklinde ilaçlarda bu amaçla kullanılabilir.

Bazen bu inceleme için penise yapılan iğneler ereksiyon oluşturur ancak bu ereksiyon hali geriye dönmez ve devam eder. Priapismus denilen bu durum penisin dört saatten daha uzun süre erekte kalması durumudur ki penis beslenmesini kötü yönde etkileyeceği için istenilmeyen bir durumdur. Bu nedenle penil renkli doppler yapılan hastalara ereksiyonun devam etmesi durumunda mutlaka acil servise ve ürolojiye başvurmaları önerilir.

Sertleşme Sorunu Nasıl Çözülür

Sertleşme problemi yaşamaya başlayan erkekler eğer sıkıntılar üç aydan daha uzun bir süredir devam ediyorsa bir an önce üroloji doktoruna başvurarak gerekli incelemeleri yaptırmalı ve tanının konulmasına yardımcı olmalıdır. Yapılacak muayene, kan tahlili ve gerekirse ultrason ile problemin nedeni ortaya çıkarılacak ve uygun tedavi verilecektir.

Sertleşme probleminin kesin çözümü var mı sorusu bu dertten muzdarip birçok erkeğin çok merak ettiği bir konudur. Sertleşme problemlerinin önemli bir kısmının bugün için tedavi edilebilir olduğunu söyleyebiliriz. Uygulanacak ilaç tedavileri, probleme yönelik tedaviler ve cerrahi tedavilerle beraber bu problemler çözülebilir.

Sertleşme Sorunu Tedavisi

Ereksiyon sorunu tedavisi nasıl yapılır kısmına bakacak olursak öncelikle kişinin bu duruma neden olabilecek çevresel faktörleri ortadan kaldırması istenir yani sigara içiyorsa bunu bırakması, alkol ve madde bağımlılığı varsa bunu terk etmesi, kiloları fazla ise obezite problemi yaşıyorsa kilo vermesi kimyasal maddelere maruz kalıyorsa bu durumlara dikkat etmesi önerilir. Ardından bu duruma neden olabilecek bir ilaç kullanıyorsa bunların doz ayarlaması veya ilaç değişimi yapılıp yapılamayacağı gerekli bölümler ile konsülte edilerek danışılır. Sonrasında durumuna uygun ilaç tedavileri planlanabilir.

Damarsal bir problem olan ve ilaç tedavisiyle tedavi şansı olmayan bazı hastalar için penil protez denilen cerrahiler uygulanabilir. İlişki sırasında erkeğin sertliliğin gitmesi bir çeşit sertleşme bozukluğu olarak değerlendirilir. Burada erkeklerde boşalma olduktan sonra bu hadisenin olması veya boşalma olmadan olması iki farklı durumdur. Üroloji doktoru muayene sırasında bunun ayrımını mutlaka yapacaktır. Cinsel ilişki sırasında küçülme nedenleri olarak sıkça sorulan sorularda aslında benzer problemleri işaret eder yani esas problem ilişkinin devam etmesi için gerekli ereksiyonun sağlanamamasıdır.

Sertleşme Tedavisi Ankara

Sertleşme problemleri ne kadar erken, problem olarak görülür doktora başvurulursa, tedavideki başarı şansı o kadar fazla olacaktır. Bazen kısa sürede tedavi edilebilecek basit problemler nedeni ile, aile hayatında sorunlar yaşanmakta, hatta evlilikler bu nedenle son bulabilmektedir. Evlilik hayatının önemli bir kısmını oluşturan sağlıklı cinsel yaşam, gereksiz korku ve utanmalara kurban edilmemeli, bir problemin olduğu düşünülüyorsa yardım alınmalıdır.

Bu konuda yapılan en büyük yanlışlardan biri, kişilerin herhangi bilimsel bir dayanağı olmayan, yeterliliği bulunmayan tedavileri, kimden ve ne şekilde olduğu belli olmayan bir şekilde almalarıdır. Güvenli olmayan kanallardan edinilen, ne işe yaradığı belli olmayan ilaç benzeri maddeler kullanılarak, kendi sağlıklarını tehlikeye atmakla kalmamakta, problemi de içinden çıkılmaz bir hale getirmektedirler. Bu konunun değerlendirilmesi ve tedavisinin mutlaka üroloji uzmanı ile yapılacak bir görüşme ile başlaması gerektiği unutulmamalıdır. Gerekli tetkik ve tedaviler sonrası, tespit edinilen probleme yönelik tedavi planlanacak ve şikayetlerin geçmesi beklenecektir. Verilen tedavilerin sabırla devam edilmesi ve bazen sorunların çözümünün zaman alabileceği unutulmamalıdır.

Makale Güncellenme Tarihi : Eylül 2020

Yorum Yok

Yorum Yazın